Wymiana łożyska wałka ataku przedniego mostu 2.6 pb

Isuzu Trooper

Wymiana łożyska wałka ataku przedniego mostu 2.6 pb

Postprzez smac » 07 maja 2023, 13:14

Witam,

Przeszukałem foru, ale nie odnalazłem tutaj takiego wątku.
Czy wymieniał ktoś łożysko mostu przedniego od strony wałka ataku ?
Myślę, jak do tego podejść, czy opuszczać most/ Zdjąłem flansze wału napędowego i kiedy przesunę wałek ataku do przodu, wałek przestaje mieć luz, uszczelniacza jeszcze nie zdemontowałem. Czy możliwe jest, że łożysko się "zsunęło" ?
Z tego co się naoglądałem na YT i doczytałem w manualu to łożyska są dwa. Czy ma ktoś z tym jakieś doświadczenia i mógłby się nimi podzielić ?
smac
 
Posty: 6
Dołączył(a): 30 kwi 2023, 10:59

Re: Wymiana łożyska wałka ataku przedniego mostu 2.6 pb

Postprzez Jake » 07 maja 2023, 17:03

Oj, to nie takie banalne. Walek atakujacy musi byc bardzo precyzyjnie zazebiony z kolem talerzowym. Istotny jest luz i wzor zazebienia (tj. ktore powierzchnie zebow lapia ze soba kontakt). Nie zrobisz tego na aucie. Musisz wyjac dyfer. Nie trzeba opuszczac mostu, ale trzeba wyjac obie polosie i odkrecic glowke.
I jesli nie masz w tym doswiadczenia to lepiej zawiezc ja do goscia od przekladni. To sie ustawia z uzyciem czujnikow zegarowych i szczelinomierza.
Zrobisz zle to albo bedzie wylo i huczalo, albo zacznie strugac opilki albo po kilkuset kilometrow eksploduje.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Wymiana łożyska wałka ataku przedniego mostu 2.6 pb

Postprzez smac » 13 maja 2023, 10:11

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, takich informacji doczytałem się już sporo czasu wcześniej. Na zagranicznym forum doczytałem również przypadek w którym nakrętka flanszy wału była nie dokręcona. U mnie przypadek był identyczny, dociągnąłem nakrętkę, luz zniknął. Uszczelniacz zdemontowałem, łożysko zewnętrzne nie było rozsypane i pracuje normalnie. Zastanawia mnie tylko czy ktoś nie dokręcił z odpowiednim momentem tej nakrętki czy mogła się ona rozkręcić sama.
smac
 
Posty: 6
Dołączył(a): 30 kwi 2023, 10:59

Re: Wymiana łożyska wałka ataku przedniego mostu 2.6 pb

Postprzez Legend » 13 maja 2023, 20:48

o ile się nie mylę to nakrętki na flansze wału i reduktora mają kołnierz, który należy zagiąć właśnie w tym celu, żeby się nie odkręcały.
V6
Avatar użytkownika
Legend
 
Posty: 1389
Dołączył(a): 09 lut 2013, 20:47

Re: Wymiana łożyska wałka ataku przedniego mostu 2.6 pb

Postprzez smac » 14 maja 2023, 11:03

Zapewne mówisz o czymś takim jak na zdjęciu. Tutaj nie mam takiego elementu, pytanie czy tylko ja.
Załączniki
pol_pl_Zabezpieczenie-nakretki-zebatki-posredniej-sprzegla-zebatki-zdawczej-Yamaha-6019_1.jpg
pol_pl_Zabezpieczenie-nakretki-zebatki-posredniej-sprzegla-zebatki-zdawczej-Yamaha-6019_1.jpg (55.14 KiB) Przeglądane 2649 razy
smac
 
Posty: 6
Dołączył(a): 30 kwi 2023, 10:59

Re: Wymiana łożyska wałka ataku przedniego mostu 2.6 pb

Postprzez Legend » 14 maja 2023, 20:12

nie, sama nakrętka ma kołierz, który się zaklepuje. Pewnie ożna użyć podkładki jak w zębatkach motocyklowych, która ma zagięte rogi.
V6
Avatar użytkownika
Legend
 
Posty: 1389
Dołączył(a): 09 lut 2013, 20:47

Re: Wymiana łożyska wałka ataku przedniego mostu 2.6 pb

Postprzez smac » 17 maja 2023, 20:34

Prawda, ma kołnierz, zaklepałem. Zobaczymy czy zda egzamin.
smac
 
Posty: 6
Dołączył(a): 30 kwi 2023, 10:59


Powrót do 1983-1991

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości