Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Wykonałeś coś nietypowego przy swoim samochodzie lub planujesz przeróbki przy samochodzie a nie wiesz jak się za to zabrać?

Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Jake » 13 cze 2021, 19:08

W swoim Trooperze z powaznych rzeczy mam do zrobienia jedynie prawie wszystko, wiec w obliczu tego ogromu sensownych tematow dzis pol niedzieli poswiecilem na te calkowicie bezsensowne. Na szczescie caly dzien padało, wiec mam wymowke i czyste sumienie xD

Najpierw panel ogrzewania. Okazuje sie ze przedlitftowe modele mialy bajerancka diode podswietlajaca suwak od zamykania obiegu. Z nieznanych przyczyn modele po 96r. byly tej rozkoszy pozbawione. Dorwalem taki przedliftowy suwak na szrocie i zaimplementowalem u siebie. W miedzyczasie zmieniajac diode na pomaranczowa, zeby pasowala do reszty podswietlenia deski ;)
h1.jpg
h1.jpg (47.08 KiB) Przeglądane 4245 razy

h2.jpg
h2.jpg (61.62 KiB) Przeglądane 4245 razy

Nastepnie zabralem sie za lampke w podsufitce obok lusterka wstecznego. Jak wiadomo sluzy ona jedynie jako lampka do "czytania mapy" i nie wlacza sie po otwarciu drzwi. Zawsze mnie to irytowało, bo mała lampka z pojedyncza zaroweczka nad tylna kanapa bynajmniej nie wypelnia wnetrza samochodu swiatloscia. Wiec powstała koncepcja by przednia lampka podpiac rowniez pod obwod wlacznika drzwiowego, tak by przy otwarciu drzwi zaswiecaly sie obie. Zeby jednoczenie nie stracic mozliwosci uzywania lampek do czytania pojedynczo, nalezalo polaczyc lampki za pomoca dwoch diod spolaryzowane zaporowo, a pomiedzy diody wpiac przewod zwierajacy do masy przy otwarciu drzwi, ktory mozna podciagnac np. od srodkowej lampki w podsufitce. Efekt:
Po otwarciu drzwi zapalaja sie obie zaroweczki w przedniej lampce oraz lampka srodkowa.
Uzywajac guziczkow w przedniej lampce nadal zapala sie pojedyncza zaroweczka po stronie po ktorej wcisnielo sie guzik. I tak powinno byc fabrycznie.
lamp.jpg
lamp.jpg (88.11 KiB) Przeglądane 4245 razy
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez miras7 » 13 cze 2021, 19:15

Taaa... pod naporem spraw ważnych ma się czasem ochotę na zrobienie czegoś mniej istotnego, co daje większą frajdę od tego ważnego
Avatar użytkownika
miras7
 
Posty: 1779
Dołączył(a): 06 sie 2012, 19:41
Lokalizacja: Wrocław/Milicz

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Legend » 13 cze 2021, 20:48

hehe bo te małe sprawy widać, a jak grzebiesz z dużym remonetem to końca nie ma. Bardzo dawno temu bo 1995 w Montereyu zamiast jednej lampki był schowany antyradar i podczas kontroli dezaktywowany przyciskiem :)patent mojego Ojca.
V6
Avatar użytkownika
Legend
 
Posty: 1387
Dołączył(a): 09 lut 2013, 20:47

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Jake » 08 paź 2021, 20:31

Jake napisał(a):Zeby jednoczenie nie stracic mozliwosci uzywania lampek do czytania pojedynczo, nalezalo polaczyc lampki za pomoca dwoch diod spolaryzowane zaporowo, a pomiedzy diody wpiac przewod zwierajacy do masy przy otwarciu drzwi, ktory mozna podciagnac np. od srodkowej lampki w podsufitce. Efekt:
Po otwarciu drzwi zapalaja sie obie zaroweczki w przedniej lampce oraz lampka srodkowa.
Uzywajac guziczkow w przedniej lampce nadal zapala sie pojedyncza zaroweczka po stronie po ktorej wcisnielo sie guzik.

Zapomniałem dodać. Podpięcie dodatkowego przewodu jest bajecznie proste - odpowiedni przewód jest w wiązce która idzie z prawego słupka A do lampki, a dalej do kostki od szyberdachu i tylnej lampki. Kabel o który chodzi przed kostką jest szaro-zielony, a nastepnie w kostce zmienia kolor na zielono-czerwony. Wystarczy go odizolowac na niewielkim odcinku i podlutować sie z nowym przewodem, wszystko jest do zrobienia przez otwór po demontazu przedniej lampki, nie trzeba odkrecac zadnych listwe ani demontować podsufitki.
Jest w prawdzie jeden minus tego rozwiazania - lampka po otwarciu drzwi swieci caly czas - niestety nie ma mozliwosci jej recznego wylaczenia - w tym celu konieczny byłby dodatkowy przełacznik. Ale imho nie jest to duzy problem.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Tomkin » 23 paź 2021, 23:33

Ja zaimplementowałem oświetlenie diodowe prawych drzwi,bo moja połówka ciągle wdeptywała w kałużę :D
Monty Bobcat 3,1 LTD 97
Avatar użytkownika
Tomkin
 
Posty: 277
Dołączył(a): 15 wrz 2011, 19:09
Lokalizacja: Słupsk

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Jake » 05 lis 2021, 15:48

Zrobiłem zmodyfikowane paski kontrolek. Zyskujemy kontrolke świateł mijania, bardzo mi jej brakuje w japończykach i kontrolke przegrzania płynu chłodzącego, uwielbiam wskaznik, ale kontrolka szybciej przyciaga uwage jak cos sie dzieje zlego, a zbyt wiele osob opowiadalo, ze nie zauwazylo w pore ze uklad chlodzenia niedomaga i potem sa na forum tematy o pekajacych głowicach w 3.1 :lol: Dodatkowo zmiany kosmetyczne kontrolki ABS i AirBag
photo_2021-11-04_01-02-47.jpg
photo_2021-11-04_01-02-47.jpg (13.33 KiB) Przeglądane 3827 razy

Na dolnym pasku jest duzo niewykorzystanego miejsca, mam 150 pomysłów co mógłbym z nim zrobic, ale niestety konstrukcja licznika bardoz mocno to utrudnia, bo nie ma tam miejsca na żaróweczki, przestrzen w tym miejscu jest pusta, a od spodu jest folia drukowana z obwodami.
Wasted Space.jpg
Wasted Space.jpg (96.9 KiB) Przeglądane 3827 razy
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Legend » 05 lis 2021, 21:28

opcja aktywnego tempomatu z ostrzeganiem o kolizji :)

a tak na serio - zajefajny mod, pierdółki a cieszą
V6
Avatar użytkownika
Legend
 
Posty: 1387
Dołączył(a): 09 lut 2013, 20:47

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Jake » 05 lis 2021, 22:00

Smiej sie smiej, gdyby ktos faktycznie chcial to jak najbardziej do zrobienia taki tempomat :P
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Legend » 06 lis 2021, 01:13

mnie po głowie cały czas chodzi przeróbka zwykłych lamp na ledy... nawet gdzieś mi się wala soczewka led od superba bo przymierzam sie do tematu ze dwa lata ;-)
V6
Avatar użytkownika
Legend
 
Posty: 1387
Dołączył(a): 09 lut 2013, 20:47

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Jake » 06 lis 2021, 02:32

A to akurat calkiem nie moja bajka. Jestem żarówkowy człowiek. Oczywiscie widze ogromne zalety LEDów i na codzien w domu i w garazu uzywam w zasadzie tylko LEDowego swiatla, ale lubie to zolte cieple swiatło zarnika i LEDy w 25letnim aucie psuja mi klimat. Poza tym przeróbki lamp sa dosc trudne do zrobienia dobrze, a nawet zrobione jak nalezy - sa nielegalne i latwo o czepialskich.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Jake » 08 lis 2021, 07:08

To jeszcze do kompletu, bezużyteczny "Warning Indicator"
warning.jpg
warning.jpg (27.16 KiB) Przeglądane 3769 razy

W nowej odsłonie:
Isuzu Side.jpg
Isuzu Side.jpg (15.66 KiB) Przeglądane 3769 razy
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez pocieszny » 08 lis 2021, 09:36

ten znaczek wygląda jak Misuzu :)21
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3891
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Jake » 08 lis 2021, 14:30

Czemu? To fabryczne logo.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez pocieszny » 08 lis 2021, 18:32

wiem wiem, ale wygląda jak wygląda ;)

do tego nie mówie że mi się nie podoba ;)
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3891
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Jake » 08 lis 2021, 18:39

Nie no spoko ;) Po prostu mowiac misuzu masz na mysli ze ma jakis zwiazek z mitsubishi? XD Czy ja zle rozumiem?
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez pocieszny » 09 lis 2021, 08:54

nawet nie miałem na myśli związków choć takie istnieją, w sumie to Isuzu wcale tak daleko od mitsu nie leży :)21
ptzykładowo w obecnym moim całe tylne hamulce i zawieszenie jest wspólne z L200 i Pajero Sport :)21 jeszcze kilka innych rzeczy ale już na szybko nie pomne, w trooperze też kilka rzeczy z mitsu pasuje
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3891
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: Z cyklu rzeczy calkowicie do niczego nie potrzebnych

Postprzez Quentil » 09 lis 2021, 10:02

Układ hamulcowy Akebono. Isuzu i Mitsu korzystały z niego, zresztą wymienność niektórych części między japońcami to normalka - na dodatek najczęściej to części japońskich producentów.
I to mi się podoba naród nastawiony na wzajemne ciągnięcie się za uszy w górę - przynajmniej na międzynarodowych rynkach, zamiast za kostki ściągać w dół jak w pewnym żarcie o piekle, kotle, diable i pewnej nacji :roll: Zaczynali jako cudza montownia, a towary z opinią kiepskich podrób, co zostało ukazane w jednej scenie "Powrotu do przyszłości".
6VE1...
Quentil
 
Posty: 991
Dołączył(a): 26 paź 2012, 22:07
Lokalizacja: Puławy / Lublin


Powrót do Pomysły, Porady, Modyfikacje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość